صنعت خودرو

تاسیس صنعت خودروسازی در ترکیه به سالهای اولیه دهه 80 میلادی بازمیگردد. در طی یک دوره ی صنعتی شدن و پیشرفت پرشتاب، این صنعت کلیدی از بخشی با فعالیتهای مشارکتی مونتاژ محور به صنعتی تمام عیار با قابلیت طراحی و ظرفیت بالای تولید مبدل شد.

از سال 2000 سازندگان قطعات اصلی (OEM) بیش از 15 میلیارد دلار در بخشهای عملیاتی خود در ترکیه سرمایه گذاری کردند و این سرمایه گذاریها ظرفیتهای تولیدی این شرکتها را به شکل قابل توجهی افزایش داد و در ازای آن ترکیه نیز به یکی از بازیگران مهم زنجیره ارزش سازندگان بین المللی قطعات اصلی بدل شد. با اکتساب و پیشی گرفتن از سطح استانداردهای بین المللی ایمنی و کیفیت، صنعت خودرو سازی ترکیه بسیار کارآرا و رقابتی است که این امر را مدیون تولید همراه با بازدهی بالا و با ارزش افزوده خود می باشد.

به منظور ادای بخشی از تعهد و هدف خود به تغییر صنعت خودروسازی در این کشور، که همواره در طول تاریخ ترکیه محرکی کلیدی و جدایی ناپذیر اقتصاد ترکیه به زنجیره ارزش جهانی بوده است، و همچنین برای برآوردن رویای خود که همانا تبدیل این کشور به ابرقدرتی اقتصادی بوده است، کشور ترکیه اخیرا خودرو تمام الکتریکی خود را که به دست متخصصین داخلی خود طراحی شده است به دنیا معرفی کرده است. فناوری ساخت این خودرو برگرفته از دانش و تجربه دیرینه این سرزمین در منطقه برگرفته شده است.

به همین خاطر گروه پلتفرم مشترک خودروسازی ترکیه که به اختصار TOGG نامیده می شود، پنج مدل متفاوت از این خودرو را با پلتفرمی مشترک تولید خواهد کرد که کلیه حقوق مالکیت صنعتی و معنوی آن تا سال 2030 متعلق به این گروه خودروسازی در کشور ترکیه است. انتظار میرود اولین نمونه های تولید انبوه این خودرو تا سال 2022 وارد بازار شود.

با بهره گیری از نیروی کار متبحر و  مقرون به صرفه به همراه بازار محلی پویا و موقعیت جغرافیایی مطلوب تولید خودروهای 9 سازنده جهانی قطعات اصلی در ترکیه از 300 هزار عدد در سال 2003 به افزایش نزدیک به پنج برابر به بیش از یک و نیم میلیون عدد در سال 2018 رسید، که این آمار بیانگر افزایش ده درصدی در نرخ رشد مرکب سالیانه (CAGR)در این بازه زمانی است. تنها در طول پنج سال گذشته تولیدات شرکت MAN 145 %، Toyota95%، Ford 52% و Fiat 35% افزایش داشتند.

رشد قابل ملاحظه ترکیه در صنعت خودروسازی این کشور را به مقام پانزدهمین بزرگترین خودروساز دنیا، و پنجمین خودروساز بزرگ در اروپا تا پایان سال 2018 رساند.

ترکیه پیش از این هم به درجه ممتازی رسیده است. علی الخصوص با توجه به آمار تولید اتومبیل های تجاری تا پایان سال 2018، که براساس آمار این کشور اولین تولیدکننده اتومبیلهای تجاری در اروپا بوده است.

 با اثبات ترکیه به مثابه یک مرکز پیشرفت، صنعت خودروسازی ترکیه در حال حاضر بهبود بخش های تحقیق و توسعه، طراحی و ظرفیت های برندسازی را هدف گذاری کرده است. به طوری که در سال 2019، 184 مرکز تحقیق، توسعه و طراحی متعلق به تامین کنندگان و سازندگان صنعت خودروسازی دراین کشور مشغول فعالیت بوده اند.

از برندهای بنام جهانی پویا در فعالیتهای مهندسی، طراحی و توسعه محصول در ترکیه میتوان از کمپانی های Ford, Fiat, DaimlerوAVL  نام برد. مرکز تحقیق و توسعه “Ford Otoson” یکی از سه مرکز بزرگ جهانی این شرکت می باشد. در حالی که مرکز تحقیق و توسعه شرکت Fiat در بورسا تنها مرکز ارائه دهنده خدمات خارج از خانه این شرکت در اروپا می باشد. در این میان مرکز تحقیق و توسعه شرکت Daimler در استانبول مکمل فعالیتهای تولیدی اتوبوس و کامیونت این شرکت آلمانی در ترکیه است. شرکت AVL ترکیه که دومین مرکز تحقیق و توسعه خود را در ترکیه افتتاح کردT در زمینه فن اوری های خودروهای لیبریدی و خودران شروع به کار کرده است.

ترکیه فضایی حمایتی را برای زنجیره تامین کنندگان فراهم می آورد. حدود 1100 شرکت تامین کننده قطعات تولیدی، سازندگان قطعات اصلی را تامین می کنند که این قطعات مستقیما به خطوط تولید این سازندگان ارسال می شود و بدین سان نرخ متمرکز سازی سازندگان قطعات اصلی بین 50 تا 70 درصد متغیر است.

ترکیه خانه امن بسیاری از تامین کنندگان بزرگ دنیاست. بیش از 250 تامین کننده بزرگ دنیا، ترکیه را پایگاه تولید خود قرار داده اند. که 30 شرکت از این میان در بین 50 تامین کننده بزرگ دنیا هستند.

سازندگان خودرو دنیا به شکل فزاینده ای ترکیه را پایگاه تولید خود انتخاب می کنند که آمار ارسال 85% تولید خودرو در ترکیه در سال 2018 برای بازارهای خارجی شاهد این مطلب است. در سال 2019 بیش از 3/1 میلیون خودرو از ترکیه به بازارهای خارجی صادر شده اند و بعلاوه ترکیه در سال 2018 با 1/1 میلیون مقام اول صادرات خودرو به بازارهای اروپایی را از آن خود کرد.

Contact Me

Tel: +90 555-897-7200

info@mysite.com

  • Facebook Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Twitter Social Icon

© 2023 by Phil Steer . Proudly created with Wix.com